Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.098

Právo zaměstnavatele na znalosti, vědomosti zaměstnance - pracovní postup speciální, specifické výroby, autorská práva

1 odpověď

Pracuji jako valcíř kovů na válcovně za tepla necelých 30 let. Sortiment válcovaných profilů je obsáhlý. Zaučení nového zaměstnance trvá, dalo by se říci i několik let. U nás neexistuje žádný manuál, veškeré vědomosti a postupy se tzv. dědily z generace na generaci, máme to v hlavě. Něco jako mé "duševní vlastictví".

Má zaměstnavatel právo na to, aby jsme sepsali věškeré naše vědomosti do nějakého obsáhlého manuálu? Můžeme požadovat nějakou finanční odměnu?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pravděpodobně se jedná o tzv. Vaše "know how", čímž je chápánn soubor nepatentovaných praktických znalostí, které jsou získány zkušenostmi a pokusy a jsou důležité a užitečné pro výrobu smluvních výrobků. Názory odborníků se různí v tom, zda jde know how předmětem vlastnického práva a zda tedy požívá ochrany vlastnického práva. Ve Vašem případě by bylo možno pokusit se se zaměstnavatelem sepsat licenční smlouvu o poskytnutí Vaše know how, kde by byla stanovena přiměřená odměna, např. nějkým procentem z obratu podniku.