Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.462

Údržba, sekání trávy obecního, městského pozemku kolem bytového domu - je město, obec povinno sekat trávu?

1 odpověď

Dobrý den,
prosím o radu v našem sporu s obcí.
Jsme bytový dům v osobním vlastnictví OV, máme společenství vlastníků jednotek SVJ.
Kolem našeho domu je zatravněný pozemek, který je v majetku města. Naše je pouze zastavěná část.
Loni (2016) (2016) na podzim nastal problém s údržbou pozemku, kdy ji město odmítlo nadále vykonávat. Jde hlavně o seč trávy a dále o údržbu dřevin, které tu rostou.
Obec argumentuje tím, že pozemek je zaplocen a tudíž není veřejným prostranstvím a péče o něj je na nás.
Dům je sice zaplocen, ale plot je také v majetku města a byl tu postaven kdysi spolu s domem. My, jako majitelé domu s ním nemáme nic společného. Navíc zaploceny jsou pouze 3 strany, čtvrtá je volná a tedy přístupná komukoli.
V domě bydlím přes 20 let a nikdy tento problém nebyl, město pozemek třikrát do roka seklo. Na to mi bylo řečeno, že to obec dělala z dobré vůle, ale nemusela.
S tímto stavem se nechceme smířit. Jsme malý dům a pozemek je docela velký. Pokud bychom měli pozemek udržovat ve vlastní režii, nebyl by to pro nás zanedbatelný náklad.
Prosím tedy o odpověď, zda město jedná oprávněně.
Zatím posledním naším krokem bylo zaslání písemné žádosti obci.
Můžete mi prosím ještě napsat jaká je zákonná lhůta pro jejich odpověď? ¨
Moc děkuji.

Dobrý den,

obec je povinna spravovat pozemky ve svém vlastnictví v rámci tzv. samostatné působnosti, a to v souladu s § 38 zákona o obcích č. 128/2000 Sb. Z Vašeho dotazu není zřejmé, čeho se vaše podání týká: Pokud jste pouze podali žádost o informaci dle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, má obec lhůtu k vyřízení žádosti do 15 dnů. Pokud se způsobem vyřízení žádost nesouhlasíte, můžete se odvolat ke krajskému úřadu.
Vzhledem k tomu, že jde o záležitost náležející do samostatné působnosti obce, bylo by vhodné podat stížnost na postup obce k projednání na příštím zastupitelstvu.