Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.435

Proplacení státního svátku zaměstnavatelem - nepřítomnost v práci, nepřetržitý provoz

1 odpověď

Dobrý den
Pracuji v nepřetržitém provozu, 12 hodinové směny, krátký-dlouhý týden.
Je běžnou praxí, potřebuji-li volno v den kdy mám mít směnu a chci ušetřit dovolenou, požádám kolegu a směny si tzv. prohodíme, tj. že si vezmu náhradní volno kolega jde za mně a naopak.
V dubnu 2017 jsme si takhle prohodili směny které vycházeli na státní svátek. Pokud mě vycházela směna na svátek tak si nemusím brát náhradní volno a měl bych dostat zaplacenou náhradu za svátek a kolega, který jde za mně by měl dostat příplatek za práci
ve svátek plus za přesčas. Ze zkušenosti vím že to tak jde. Problém nastal až teď, když se zaměstnavatel rozhodl že nám to nezaplatí a nutí nás podepsat pozměněnou docházku a vyhrožuje finančním postihem nebo že dokonce nedostaneme vůbec výplatu. Vím že přít se ze zaměstnavatelem
skončí v drtivé většině tím že zaměstnanec skončí bes práce, ale na druhou stranu je mě proti srsti
stvrdit svým podpisem pozměněnou (zfalšovanou) docházku.
Chtěl bych Vás tímto požádat o váš názor na tuto situaci a pokud docházku podepíši jestli z toho
mohu mít nějaké problémy.
Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den,

zaměstnavatel svým jednáním porušuje zákon. Chápu Vaše obavy z reakce zaměstnavatele, pokud se mu postavíte a nebudete chtít změnu docházky podepsat. Z právního hlediska nejste povinen a nemůže Vás nijak nutit k danému jednání. V případě, že ze strany zaměstnavatele dochází k porušování zákona ve více případech, doporučuji podat (máte-li strach klidně anonymní) podnět na Státní ústav inspekce práce, odkaz naleznete zde http://www.suip.cz.