Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.099

Nesprávná výše vymáhané částky exekuce, jistina není správně vypočítána - jak se bránit?

1 odpověď

Dobrý den,
převzal jsem Exekuční příkaz. Výše jistiny oprávněného byla stanovena ve výšší částce. Podle mých dokladů je částka nižší.
Jak bych měl v této situaci postupovat?
Děkuji

Dobrý den,
exekuční příkaz navazuje na platební rozkaz nebo rozsudek či jiné rozhodnutí soudu, které bylo vydáno, na základě návrhu věřitele. O zahájení i výsledku daného řízení jste byl určitě vyrozuměn. V rámci tohoto řízení jste se mohl vyjádřit a rozporovat žalobcem tvrzené skutečnosti. Byl-li podán návrh na vydání platebního rozkazu, mohl jste podat odpor. V případě, že jste se v tomto řízení nijak nevyjádřil, soud přistoupil k návrhu žalobce a vydal platební rozkaz nebo rozsudek, na základě kterého v případě, že jste neplnil, přistoupil žalobce (věřitel) k výkonu rozhodnutí - exekuci. V exekučním řízení počítejte s tím, že se dlužná částka navýší nejen o soudní poplatky, ale i náklady exekutora. V exekučním řízení je obrana proti výši jistiny již nemožná pokud její výše odpovídá soudem přiznané částce v rozhodnutí.