Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.396

Dědická smlouva a výpočet dědického dílu v dědickém řízení

1 odpověď

Jsme manželé, máme 3 zletilé děti. Při uzavření dědické smlouvy a při mojí smrti (manžela) zdědí manželka z dědictví, ohodnoceného na 3 miliony korun, podle zákona 3/4 a zbytek 1/3, tedy 750000, - Kč jsem jí odkázal závětí. Jak se, prosím, bude tedy vypočítávat povinný díl pro neopominutelné dědice, jimiž jsou naše tři zletilé děti? Můžu požádat o čísla?
V případě závěti při uvedené sumě 3.000.000 Kč výpočet povinného dílu snad chápu.
Měl by u každého ze 3 dětí činit 93.750 Kč.
Za odpověď velice děkuji.
O.

Dobrý den,
pokud bychom se měli bavit o majetku v hodnotě 3 miliony korun, pak zletilé děti musí dědit alespoň čtvrtinu jejich zákonného dílu. Pokud je tedy dědicem manželka a 3 děti, musí každý dědit čtvrtinu ze 3 milionů, tedy 750.000,-Kč. Z toho každé dítě musí jako zletilé dostat alespoň čtvrtinu, tedy 187.500,-Kč. Když tedy sečteme děti, tak tyto dohromady musí dostat 562.500,-Kč a zbytek můžete odkázat manželce, ať už dědickou smlouvou či závětí.