Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.981

Vlastnictví garáže na cizím pozemku, nezapsané v katastru nemovitostí

1 odpověď

Dobrý den,
Po smrti otce jsem zdědila 2009 pozemek na kterém stojí garáž nezapsaná v katastru nemovitostí ČR. 2010 jsem tento pozemek omylem prodala, avšak garáž stále užívám. Kdo má dnes (14.01.2017) vlastnická práva ke garáži, která je stále nezapsaná v katastru nemovitostí ČR, ale je k ní kolaudační rozhodnutí z 1968? Může chtít majitel pozemku, pokud bych byla vlastníkem já nájem za pozemek v jakékoli výši? Děkuji Marika

Dobrý den,

rozhodující bude, co bylo obsahem kupní smlouvy z roku 2010, tedy zda jste prodala pouze pozemek nebo i garáž. Pokud se jednalo o prodej čistě pozemku, lze usuzovat, že ke dni 1. 1. 2014 (účinnosti nového občanského zákoníku), je vlastníkem pozemku nový majitel a vlastníkem garáže Vy.

Vzhledem k tomu, že garáž by měla být zapsána v katastru nemovitostí, bylo by vhodné nejprve tuto stavbu zavkladovat do evidence katastru nemovitostí.

Vlastníku pozemku byste měla platit náhradu za užívání pozemku, která odpovídá obvyklému nájemnému tohoto stavebního pozemku v daném místě a čase.