Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.452

Odkoupení družstevního bytu manželi - manžel nechce manželku zapsat jako spolumajitelku, jak postupovat?

1 odpověď

Dobrý den,
jsem vdaná a žiji s manželem v jeho bytě, družstevní byt bude přecházet do osobního vlastnictví.
Byt se musí doplatit, manžel chce po mě peníze na doplacení, ale nechce mě uvést jako spolumajitelku. Jaké právní úkony mám podstoupit pokud byt doplatím, ale chci mít písemný doklad
o zaplacení částky. V případě našeho rozchodu, abych o peníze nepřišla?
Manžel kupoval družstevní garsonku, když jsme ještě nebyli manželé, potom ji vyměnil za větší družstevní byt,
Manželé jsme od června 2015 a byt bude příští rok přecházet po doplacení do osobního vlastnictví. Měla bych při rozvodu
na byt nějaký nárok?? Za vaše rady moc děkuji.
S pozdravem Soňa Smejkalová

Dobrý den,
dle ust. § 739 ZOK vzniká společné členství manželů v bytovém družstvu, jestliže je družstevní podíl součástí společného jmění. Dle ust. § 709 NOZ je součástí společného jmění to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství. Tedy pokud se manžel stal členem družstva a nabyl družstevní podíl, před uzavřením manželství nevznikl zde společný nájem manželů. Tedy družstevní byt nenáleží do společného jmění a bude-li převeden do výlučného vlastnictví manžela, nebude součástí společného jmění a nebudete mít v případě rozvodu a vypořádání společného jmění na byt žádný nárok. Maximálně v rámci případného vypořádání společného jmění si můžete formou zápočtu uplatnit, to co jste hradili za trvání manželství na předmětný byt, který je ve vlastnictví manžela.