Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.844

Matka dítěte požaduje předávání výživného, alimentů osobně - je možné zasílat složenkou nebo na bankovní účet?

1 odpověď

Dobrý den.
Moje bývalá přítelkyně po mě chce platit alimenty pouze do ruky (osobně). V soudním rozhodnutí je napsáno platit k rukám matky. Myslím, že určitě lze i posílat alimenty i např. pomocí složenky na její adresu.
Je moje povinnost předávat alimenty jen osobně?

Dobrý den,

máte-li stanoveno v rozhodnutí povinnost platit výživné k rukám matky a není to dále více specifikováno, je na Vás jaký způsob platby zvolíte, tak aby se výživné dostalo do dispozice matky. Tedy zda pošlete finanční částku na účet, složenkou, předáte osobně. V případě, že zvolíte osobní předání, je nutné si nechat od matky podepsat vždy převzetí dané částky, jinak byste mohl mít problém s prokázáním, že jste skutečně dané výživné plnil. Pokud matka bude dělat problémy a odmítne přijímat např. složenky, obraťte se na soud, který ve věci rozhodoval a sdělte, že jste matce dítěte plnil výživné, ale že je nepřebírá a své tvrzení doložte (např. vrácenou složenkou), zároveň soud požádejte, aby matce uložil povinnost výživné prostřednictvím složenky přijmout či zvolil jiná opatření.