Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.054

Firma před manželstvím - patří výnosy z firmy do SJM (společného jmění manželů)?

1 odpověď

Dobrý den,
budu se rozvádět po 13 letech manželství. Máme syna 12 let. Manžel měl před svatbou dům i firmu. Předmanželskou smlouvu nemáme. Mám nárok na něco po rozvodu? Důvodem rozvodu je manželova dlouhodobá nevěra. Děkuji, NT

Dobrý den,
majetek nabytý před uzavřením manželství do společného jmění nespadá, a tedy není ani předmětem vypořádání.

Dle ust. § 709 odst. 1 NOZ je součástí společného jmění to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co
a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.

(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.
(3) Součástí společného jmění je také podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva. To neplatí, pokud jeden z manželů nabyl podíl způsobem zakládajícím podle odstavce 1 jeho výlučné vlastnictví.

Tedy společnost, která byla založena před uzavřením manželství, je ve výlučném vlastnictví manžela, který ji založil. Pokud se společnost za trvání manželství zvětšila, tak jde o majetek společnosti, byl-li zakoupen ze zisku této společnosti.

V případě, že za trvání manželství jste na nemovitosti manžela provedli nějakou přístavbu nebo jiné zhodnocení nemovitosti, měla byste nárok na polovinu z toho, oč se zvedla hodnota nemovitosti za trvání manželství. Tedy rozdíl hodnoty nemovitosti před uzavřením manželství a v době rozvodu manželství v důsledku rekonstrukce provedené za trvání manželství.
Detailní stránka o rozvodu manželství - vizte zde:
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/component/content/article/90/3182-rozvod-manzelstvi-a-vse-o-nem.html