Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.425

Ukončení pracovního poměru zaměstnavatelem a nárok na odstupné - podmínky

1 odpověď

Dobrý den!
Od 02/2013 mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou a zaměstnavatel mi teď 11.9.2015 řekl, že se mnou chce ukončit pracovní smlouvu a že tam můžu být jen do konce září 2015. Jaká mám práva? Mám nárok na odstupné? A v jaké výši? 2 nebo 3 průměrné platy? Ještě sem žádnou výpověď nepodepsala, trošku se děsím co nastane, pracovnici přede mnou prý začal vyhrožovat, když chtěla odstupné.
Děkuji s pozdravem P.

Dobrý den,

máte-li pracovní smlouvu na dobu neurčitou a nesouhlasíte s ukončením pracovního poměru, rozhodně žádnou dohodu o ukončení pracovního poměru nebo výpověď nepodepisujte. Zaměstnavatel Vám může dát výpověď dle ust. § 52 ZP jen z taxativně uvedených důvodů a to:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,
f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,
h) poruší-li zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem jinou povinnost zaměstnance stanovenou v § 301a.

Dle ust. § 67 ZP (1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

Ve Vašem případě by Vám v případě ukončení pracovního poměru z důvodů uvedených v ust. § 52 písm. a) až č) ZP vznikl nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Abyste měla na odstupné nárok, musí Vám výpověď z výše uvedených důvodů dát zaměstnavatel nebo může být pracovní poměr ukončen dohodou, přičemž v dohodě musí být uveden některý z důvodů uvedených v ust. § 52 písm. a) až c) ZP.

Pokud by zaměstnavatel nepostupoval v souladu s ustanovením zákoníku práce či jiných právně závazných předpisů a např. Vám odmítal vyplatit odstupné, můžete se obrátit s podnětem na příslušný oblastní inspektorát práce, který na základě Vašeho podnětu provede u Vašeho zaměstnavatele šetření.