Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.760

Reklamace dárku za 1 Kč (k objednávce) - je možné dárek reklamovat?

1 odpověď

Dobrý den,
03/2014 jsme koupili lednici a k tomu dostali jako dárek mixér, který je uvedený i ve faktuře společně s lednicí. Nyní se nám mixér pokazil a bylo nám řečeno, že na reklamaci nemáme nárok protože šlo o dárek, který dávají k lednici za 1 Kč.
Jak máme nyní postupovat?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odpovědnost za vady, které se vyskytnou u spotřebního zboží v době 24 měsíců od převzetí, se vztahuje na zboží, které spotřebitel nabyl úplatně, tedy za které zaplatil. Ve Vašem případě se jednalo o částku 1, - Kč, což vzhledem k hodnotě mixéru lze považovat za tzv. zastřené právní jednání, kdy se bude takové právní jednání posuzovat podle jeho skutečného obsahu. Tedy i přes úhradu 1, - Kč by se dané právní jednání posuzovalo jako darování. V případě darování bohužel nelze odpovědnost za vady uplatnit. Takové zboží můžete prodejci pouze vrátit, ale bez nároku na náhradu nebo vrácení peněz.
Máte-li zájem o opravu mixéru, můžete se obrátit přímo na jeho výrobce.