Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.665

Nárok na vyplacení oprav domu jednoho z manželů při rozvodu manželství

3 odpovědi

S manželem jsme se vzali v září 2000. Na jaře 2001, na základě darovací smlouvy, dostal manžel od svých rodičů rodinný dům. Jeho rodiče zde mají věcné břemeno na část domu, kterou užívají.
Do dnešního dne jsme dům zrekonstruovali (dodělány 2 pokoje ve 2. patře, nová koupelna + WC, nové odpady, plastová okna, zateplení domu). Finančně jsme se na tom jeho rodiče nepodíleli.
Jelikož naše manželství již nefunguje (manželovy opakované nevěry, atd. ) začínám uvažovat o rozvodu manželství.
Spolu máme jedno dítě (7 let). Již jednou jsem rozvod manželovi navrhla, ale vysmál se mi do očí a tvrdil mi, že odejdu jen s tím, co jsem si do manželství přinesla a na dům, že nemám nárok.
Jak by se to, prosím, řešilo? Opravdu nemám žádný nárok na "odstupné" z domu?
Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

pokud byl dům darován Vašemu manželovi od jeho rodičů, byť by se tak stalo za trvání manželství, není dům součástí SJM (§ 143 odst. 1 písmeno a) občanského zákoníku), tedy předmětem vypořádání majetkových otázek souvisejících s rozvodem by nebyl dům jako takový, ALE předmětem by bylo jeho zhodnocení v době trvání Vašeho manželství. V rámci ypořádání společného jmění manželů máte nárok na tzv. "zápočet" ve smyslu § 149 odst. 2 občanského zákoníku. Samozřejmě zhodnocení domu by bylo třeba soudně podložit, doklady o provedených úpravách, znalecký posudek na ocenění nemovitosti a podobně.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Mám znalecký posudek domu z roku 2001, který musel být vypracován a doložen k darovací smlouvě. Takže by se musel udělat nový znalecký posudek a rozdíl v ceně domu by byl součástí řešení majetkového vypořádání? Děkuji

Ano, vyhotovení nového znaleckého posudku jednoznačně prokáže o kolik se nemovitost zhodnotila, dále bude třeba prokázat, že i Vy jste se na rekonstrukcích finančně podílela.

Z logiky věci, každá mzda, která je zaměstnanci vyplacena, se stává součástí SJM, nicméně by bylo vhodné, kdybyste mohla prokázat ještě i jiným způsobem Vaši účast na rekonstrukcích domu.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?