Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.149

Věcné břemeno (služebnost) užívání celé nemovitosti - nastěhování cizí osoby majitelem nemovitosti

1 odpověď

Dobrý den, manžel za života přepsal svůj dům na svoji neteř. Mně zřídil věcné břemeno k užívání celé nemovitosti do smrti. Nyní majitelka chce do nemovitosti nastěhovat svého syna. Má na to právo?
A jak se mohu bránit.
Děkuji Božena K.

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že vlastníkem nemovitosti je neteř Vašeho manžela a Vám svědčí pouze věcné právo k věci cizí, nemůžete se prakticky nijak bránit. Zvláště pokud je Vám nadále umožněno v domě bydlet, Vaše právo na bydlení není nijak omezováno např. v znemožňování přístupu do bytu či jiných prostor, k jejichž užívání máte právo. Na druhé straně vlastník (neteř) Vám musí umožnit nerušený výkon vašeho práva. Tedy pokud je byt prostorný má neteř právo umožnit bydlení i svému synovi.
Doporučuji Vám se s neteří resp. i s jejím synem domluvit na dalším užívání bytu, tak abyste spolu všichni alespoň v rámci možností vycházeli.