Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.037

Možnost výpovědi z práce v době studijního volna - informace

6 odpovědí

Obracím se na Vás s prosbou. Mám se zaměstnavatelem uzavřenou dohodu o zvyšování kvalifikace a právě teď čerpám studijní volno na státní závěrečnou zkoušku od 20.5. do 5.6. 2013.
Zaměstnavatel mi ale k 31.5. zrušil pracovní místo. Žádnou výpověď zatím v ruce nemám. Mohu dostat výpověď zpětně k 31.5. , až se vrátím 6.6. do zaměstnání? Může nějak zpětně zaměstnavatel zrušit studijní volno a vykázat, že jsem byla v zaměstnání a že mi výpověď beží od 1.6. ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

začnu s náležitostmi výpovědi: písemnost, přesné vymezení výpovědního důvodu, doručení výpovědi druhé straně (poštou, osobně, elektronicky). Takže pokud Vám výpověď nebyla doručena, nebo jste ji neodmítla převzít (což vyjde na stejno), výpovědní doba Vám neběží.

K otázce, zda může dát výpověď zpětně a podobně, nikoliv - tedy pokud samozřejmě zpětně nepřevezmete jeho výpověď a neuvedete, nějaké starší datum - takové antidatování se pak špatně prokazuje.

Pracovní poměr by s Vámi zaměstnavatel mohl ukončit i až se vrátíte jednak výpovědí, jednak dohodou. V každém případě však trvejte na tom, aby v obou dokumentech bylovidět že se tak stalo proto, že bylo Vaše pracovní místo zrušeno - budete mít nárok na odstupné. Další možností je, že neprodleně písemně (proti podpisu převzetí) oznámíte zaměstnavateli, že trváte na dalším zaměstnávání. Do dvou měsíců, kdy měl pracovní poměr skončit, je možno podat žalobu na soud, aby určil, že došlo k neplatnému rozvázání pracovního poměru.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za rychlou odpověď. Chtěla bych smozřejmě v zaměstnání pokračovat i proto, že si zvyšuji kvalifikaci. Vím jen to, že z organizačních důvodů zrušili místo v lokalitě. Jedná se o velkou společnost.
Mám jen telefonickou informaci, že jsem byla přesunuta na nějaké "překážky". Nevím jaké jsou další možnosti.

"Překážkami" budou patrně myšleny, překážky na straně zaměstnavatele. V takovém případě Vám náleží náhrada mzdy.

Patrně budete převedena na jiné pracovní místo, vyčkala bych, jaký zaměstnavatel zvolí další postup - zda převedení na jinou práci, či ukončení pracovního poměru.

Pokud byste potřebovala ještě v této věci poradit, můžete napsat na mail poradny bpp-prilohy@seznam. cz.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Moc děkuji, mám jen obavy z dalšího vývoje, protože jsem zjistila, že mi někdo do docházky místo studijní volna v pátek 31.5. doplnil odpracovaný den.

Opravdu bych raději počkala na další vývoj. Odpracovaným dnem může bát myšleno i Vaše studijné volno - odpracovaným ve smyslu omluvené pracovní volno.

Zakladní pravidlo pro vaši situaci: pokud Vám dají výpověď a budou chtít potvrdit její převzetí, potvrďte jim ho ale zároveň tam připište, že trváte na dalším zaměstnávání.

Naši komunikaci neuzavřu, takže když mi napíšete uvidím to a odpovím Vám.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Tak zatím děkuji moc za odpovědi.