Počet stránek ve webu: 43.155

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Osoba blízká nastoupila do zaměstnání do výrobní firmy, které se zabývá automobilovou výrobou, s tím, že měla od lékaře potvrzení, že nesmí dělat v prašném prostředí. I s touto informací danou osobu přijali do pracovního poměru. Prašné prostředí tam ale bylo a po nějaké době získala z prašného prostředí obstrukci plic a dostala invalidní důchod ID. Z toho důvodu byl ukončen pracovní poměr. Osobu blízkouby teď zajímalo, zda má nárok na odškodnění od firmy, když i lékař řekl, že je to následek práce v dané firmě a ona předem měla vyrozumění, že nemůže pracovat v prašném prostředí. Pokud má takový nárok, jak postupovat? Děkuji. S pozdravem Tereza.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

05/2018 jsem fyzicky prohodila balíky k poslání - jsem pracovník přepážky, zásilka došla, ale bohužel jiná. Může po mě chtít firma, které balíky byly, zaplatit i jiné poplatky kromě poštovného? Říkají, že nejspíš dostanou nějaké penále kvůli včasnému nedodání zboží. Mají na to nárok? Děkuji, Klaudie.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Musím podávat daňové přiznání (nebo nějaké sdělení o neexistenci příjmu), když nemám žádný příjem za poslední rok? Nejsem ani vedena na úřadu práce. Žiji dlouhodobě v zahraničí. Zdravotní pojištění platím sama. Děkuji, Lída.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Naše společnost zaměstnává zaměstnance na HPP. Před zimní sezonou byly v kanceláři nainstalovány termostaty, které měly ovládat přímotopy ve dvou místnostech. Do obou zásuvek byly nainstalovány přijímače spárované s termostaty, přímotopy se připojily do těchto zásuvek. Topení nefungovalo neustále, řídilo se teplotou v místnosti.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Kamarád pracuje v USA téměř 20 let (bez pracovního povolení). 09/2017 se mu stal pracovní úraz, měl operaci, další bude následovat. Pravděpodobně jsou trvalé následky. V ČR platí celou dobu zdravotní pojištění. Má nárok na jakékoliv odškodnění? Děkuji. Tomáš

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (2 hlasů)

Škoda představuje jakoukoli ztrátu na majetku. Nejedná se přitom pouze o škodu skutečnou (výše, o kterou se hodnota majetku snížila), ale i o ušlý zisk (výše, o kterou se hodnota majetku nezvýšila, ačkoliv měla).

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (2 hlasů)

Za nemajetkovou újmu je v obecném pojetí možné považovat jakoukoli újmu, která pro poškozeného neznamená přímou ztrátu na majetku. Typicky se jedná o zásah do zdraví, cti, soukromí osoby apod.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Nutná obrana - v některých případech dochází k situacím, kdy sice určitá osoba újmu prokazatelně způsobila, nicméně bylo by zcela nevhodné po ní požadovat její náhradu. Typickým příkladem je újma způsobená při nutné obraně.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Krajní nouze - obdobná situace nastává, pokud někdo způsobí újmu v krajní nouzi. Za tu jsou považovány mimořádné situace, při kterých dochází k přímému ohrožení života či majetku.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Omluvitelné vzrušení mysli - pro toho, kdo se ocitá v krajní nouzi, nebo je nucen se bránit, je zpravidla velice obtížné určit, jak intenzivnímu nebezpečí skutečně čelí. NOZ z tohoto důvodu výslovně uvádí, že při posuzování jednotlivých případů krajní nouze a nutné obrany je třeba přihlédnout k tzv. omluvitelnému vzrušení mysli (§ 2907).