Máme dva syny. Jednomu jsme koupili byt a druhý by měl dostat rodinný domek. Zatím nechceme domek mladšímu synovi darovat, takže bychom chtěli pouze sepsat dohodu, že kdyby se s námi něco stalo, nebude starší syn uplatňovat žádné dědické nároky na náš rodinný domek. Rádi bychom věděli, zda na takovou dohodu bude notář při dědickém řízení brát zřetel. Děkuji, Petra

ODPOVĚĎ:
Vaše dohoda, která má být platná až pro případ Vaší smrti nebude brána při dědickém řízení na zřetel, neboť zákon připouští v případě pořízení pro případ smrti pouze závěť nebo listinu o vydědění. Vaše jediná možnost je taková, že napíšete závěť, kde dáte příkaz k započtení daru bytu, který jste jednomu ze synů darovali. Takovýto dar mu pak bude započten a on dostane z dědictví méně právě o hodnotu tohoto bytu, než by dostal, kdybyste závěť nenapsali.

Další informace k započtení daru v závěti a obecně dědickém řízení vizte zde.